PrestaShop 8
29.08.2023
Rok 2022 zapisał się jako ważny rok w historii oprogramowania PrestaShop - bo oto, po 6 latach, światło dzienne ujrzała aktualizacja wersji Major (z ang. głównej) - czyli wersja PrestaShop 8. Poprzednia główna wersja czyli PrestaShop 1.7 została wypuszczona w 2016 roku.
Jeśli jesteś właścicielem lub pracujesz w sklepie opartym o PrestaShop, na pewno zastanawiasz się, co w praktyce oznacza wypuszczenie wersji PrestaShop 8. To na pewno też istotna informacja, dla wszystkich tych, którzy planują wdrożenie nowego sklepu na PrestaShop, zastanawiając się, którą wersję wybrać i dlaczego. A także dla programistów i software house'ów pracujących na systemie PrestaShop.
Przeczesaliśmy wiele wiarygodnych źródeł i zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje o PrestaShop 8 - właśnie na tej stronie. Mamy nadzieję, że pomogą one każdemu zainteresowanemu tematem w łatwym zasięgnięciu informacji na temat PrestaShop 8.
Jesteśmy członkiem programu PrestaShop Experts
PrestaShop 1.8 czy 8 - co z tą numeracją?
PrestaShop zaskoczyło swoich obserwatorów numeracją nowej wersji PrestaShop. Choć doświadczenie i logika wskazywałaby, że w następnej kolejności doczekamy się wersji o numerze PrestaShop 1.8, to jednak taka się nie pojawiła. Zamiast niej pojawiła się wersja PrestaShop 8. Czyli zastosowano swego rodzaju uproszczenie, w wyniku którego została "obcięta" pojawiająca się do tej pory jedynka na początku i pozostawiono 3 cyfry:
- pierwsza cyfra mówi o głównej wersji - Major
- druga cyfra, która informuje o wydaniu z większymi zmianami - Minor
- trzecia cyfra, która oznacza Patch Version łatającą błędy
o czym Krystian Podemski - PrestaShop Tech Evangelist na Polskę, mówił w odcinku naszego podcastu na temat przyszłości PrestaShop.
Więcej o zmianie numeracji oraz przyczynach takiej decyzji w świetnym artykule na blogu teamu PrestaShop.
Zmiana schematu numeracji wersji PrestaShop
Źródło: PrestaShop Beyond 1.7, Pablo Borowicz, 24.11.2022
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-beyond-1-7/
O PrestaShop 8
Mniej więcej od końca 2021 było oficjalnie wiadomo, że nowa główna wersja PrestaShop wkrótce ujrzy światło dzienne. Taka zapowiedź pojawiła się m.in. we wspomnianym już wyżej artykule z 14 grudnia 2021 na oficjalnym blogu tworzonym przez team PrestaShop. A Krystian Podemski mówił o tym m.in. w naszym podcaście "Rozmowy na zapleczu" - w odcinku o przyszłości i planach PrestaShop na rok 2022 w lutym 2022. W tym odcinku padła przewidywana data wypuszczenia PrestaShop 8 - lato 2022.
Stało się zgodnie z zapowiedziami - w sierpniu 2022 na blogu teamu PrestaShop pojawił się artykuł, w którym informowano o wypuszczeniu PrestaShop 8 - z tym, że póki co była to wersja beta. Programiści pracujący na systemie zostali zaproszeni do testowania oraz zgłaszania ewentualnych błędów.
Natomiast w październiku 2022 na tej samej stronie pojawiła się informacja, że wersja PrestaShop 8.0.0 jest już oficjalnie dostępna. Została udostępniona do pobrania w githubie.
PrestaShop 1.7 a PrestaShop 8 - różnice
Różnice "nietechniczne" - z punktu widzenia właściciela sklepu
Dostępne w momencie pisania wersje pokazują, że wygląd i funkcjonalności backend nie ulegają drastycznym zmianom, także nie będzie żadnego "szoku" dla administratora. Zresztą Krystian Podemski na swoim blogu pisze, że nowe wydanie PrestaShop (czyli PrestaShop 8) to raczej ewolucja niż rewolucja.
Najprawdopodobniej szablony sklepów nie będą musiały być zmieniane, możliwe są potrzeby drobnych dostosowań.
Dokładniejsza analizę kodu będziemy dopiero realizować, gdy wersja sklepu będzie bardziej dojrzała i pozbawiona wyzwań “wieku niemowlęcego”.
Różnice techniczne - z punktu widzenia dewelopera
Najważniejsze zmiany w skrócie:
- jedną z najważniejszych zmian jest wsparcie dla PHP 8 i 8.1 (natomiast minimalna kompatybilność została ustalona na PHP 7.2.5)
- wprowadzenie Symfony 4.4.
- wiele klas i metod oznaczonych w poprzednich wersjach jako „deprecated” zostało usuniętych z wersji PrestaShop 8
- zmiany w komponencie Hook
- wprowadzone zmiany dotyczące haseł
Najbardziej rzetelne i pełne informacje na ten temat znajdziesz na tej stronie.
Dla tych, którzy wolą wersję polską z objaśnieniem polecamy artykuł na blogu Krystiana Podemskiego.
PrestaShop 8 demo
Możesz sprawdzić, jak wygląda sklep na PrestaShop 8 w wersji demonstracyjnej przygotowany przez nas na szablonie podstawowym - classic. Nie sposób w wersji demo pokazać wszystkich możliwości systemu. Pamiętaj więc, że poniższe demo zawiera jedynie wycinek tego, co oferuje PrestaShop. Na PrestaShop jest możliwe przygotowanie nawet bardzo zaawansowanego sklepu - zarówno B2C jak i B2B.
Co ile wypuszczane będą nowe wersje PrestaShop?
Planowane jest wypuszczanie nowych wersję co około 6-9 miesięcy - przy czym mają być wypuszczane na zmianę - raz wersja Major, a raz Minor.
To znaczy, że nowe wersje z istotnymi zmianami powinny wychodzić co ok. 12 do 18 miesięcy.
Jednocześnie drobne poprawki w formie Patchy mają być wypuszczane w terminie do 6 tygodni od momentu potwierdzenia istotności występowania danego błędu (Patche są wypuszczane tylko dla najnowszej oficjalnej wersji sklepu).
Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że to tylko założenia, które mogą ulec zmianie.
W tym artykule jest to świetnie opisane i w dodatku podparte przejrzystymi grafikami, które w zrozumiały sposób obrazują plan twórców oprogramowania.
Jak powinna wyglądać roadmapa wydań i wsparcia dla kolejnych edycji PrestaShop
Źródło: PrestaShop Beyond 1.7, Pablo Borowicz, 24.11.2022
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-beyond-1-7/
Aktualizacja sklepu internetowego do PrestaShop 8
Ile czasu zajmie aktualizacja sklepu w wersji 1.7.x do wersji 8?
Nie możemy na teraz dokładnie estymować czasochłonności aktualizacji - zwłaszcza uniwersalnej dla każdego sklepu. Aktualne informacje wskazują, że w sklepach bez modyfikacji powinien to być rząd iluś godzin pracy programistów (a nie dni).
Oczywiście im bardziej rozbudowany sklep tym więcej obszarów do weryfikacji, ewentualnego dostosowania i przetestowania, niemniej ta aktualizacja nie powinna być pracą porównywalną z wdrożeniem nowego sklepu (jak było przy przejściu z wersji 1.6 na 1.7), tylko "miniprojektem". Skąd taki wniosek?
- Prestashop komunikuje, że aktualizacja z wersji 1.7.8 do wersji 8 powinna być znacznie prostsza niż aktualizacja z 1.6 do 1.7
- tematy graficzne z wersji 1.7 powinny pozostać kompatybilne z nowszą wersją
- wiele modułów będzie działało bez dostosowań
- mogą być jednak wymagane pewne zmiany związane z aktualizacją bazowych bibliotek czy wersją PHP 8
Co istotne, w artykule z października 2022 o udostępnieniu oficjalnej wersji PrestaShop 8 pojawiła się informacja, że moduł 1 Click Upgrade służący do łatwej aktualizacji z PrestaShop 1.7 do PrestaShop 8 nie jest jeszcze gotowy. Autor artykułu zaleca cierpliwość i oczekiwanie na pojawienie się takiego modułu w ciągu kilku tygodni.
Do kiedy bezpiecznie mogę pozostać na wersji PrestaShop 1.7.x?
Oficjalne przedłużone wsparcie wersji 1.7. (zgodnie ze strategią PrestaShop) będzie trwało około rok od wydania nowej wersji 8. Wydanie wersji 8 nastąpiło w październiku 2022, co oznacza, że oficjalne wsparcie dla PrestaShop 1.7 powinno być utrzymane najprawdopodobniej minimum do trzeciego-czwartego kwartału 2023 roku.
Koniec oficjalnego wsparcia nie oznacza, że natychmiast musisz zaktualizować sklep. Będzie on dalej działał poprawnie - jako Convertis możemy pomóc w przypadku wystąpienia krytycznych błędów nawet po zakończeniu oficjalnego wsparcia. W miarę możliwości staramy się wspierać Klientów także na starszych wersjach sklepów. Do tej pory mamy do czynienia ze sklepami na PrestaShop 1.6 - mimo że oficjalne wsparcie zakończyło się 30 czerwca 2019 (sporadycznie - coraz rzadziej - zdarzają się także prace dla starszych wersji).
Owszem - sklepy na PrestaShop 1.6 stopniowo aktualizują się do wyższych wersji, natomiast przy odpowiednim wsparciu można ten moment aktualizacji tymczasowo przesunąć, żeby dopasować działania do sytuacji i potrzeb danej firmy. Analogicznie będzie z wersją PrestaShop 1.7 i wprowadzeniem nowej wersji 8. Jeżeli posiadasz sklep na PrestaShop 1.7 lub PrestaShop 1.6 - według naszej oceny warto wstrzymać się z aktualizacją do PrestaShop 8 minimum do początku / wiosny 2023.
Rozwój i plany PrestaShop
Według informacji, które pojawiły się w mediach branżowych np. na portalu wirtalnemedia.pl PrestaShop została przejęta przez włoski koncern MBE, który specjalizuje się w rozwiązaniach dla branży logistycznej, poligraficznej i marketingowej. Połączona baza obu firm to około 600 tysięcy klientów w Europie i ponad milion na całym świecie. Fuzja ma umożliwić PrestaShop wzmocnienie pozycji lidera w Europie oraz Ameryce Łacińskiej. Więcej o PrestaShop.
Zgodnie z tym, co Krystian Podemski mówił w lutym 2022 w naszym podcaście, planowane jest oddzielenie wersji open source od wersji wydawanej bezpośrednio przez PrestaShop, ale wersja open source nadal ma być bazą działalności dla wydawcy systemu. Krystian powiedział: "To jest dość skomplikowane przedsięwzięcie, natomiast już w tym roku – gdzieś na przełomie roku – powinna być wydana PrestaShop w wersji 8, która będzie podzielona już na dwa takie wydania. Czyli, jedną będziemy mogli pobrać taką „czystą”, która nie będzie miała połączenia z żadnymi produktami firmy PrestaShop, i druga edycja będzie już połączona z różnymi usługami PrestaShop, na przykład Addons Marketplace, czy będzie miała preinstalowane niektóre rozwiązania, jak na przykład PrestaShop Essentials i moduły do Facebooka, do marketingu w Google."
Według Krystiana Podemskiego PrestaShop nie przestanie być rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów, ale w swojej obecnej fazie rozwoju celuje w półkę wyżej niż kilka lat temu, dla której granicą ma być obrót rzędu 1 milion Euro obrotu rocznie.
Krystian Podemski: "Myślę, że PrestaShop nie odwróci się tak totalnie od mniejszych sklepów, bo jednak chociażby obecność Addons Marketplace i powstawanie takich produktów jak PrestaShop Essentials, pomaga merchantom z mniejszym budżetem w rozpoczęciu swoich przygód z PrestaShop. Natomiast naturalną koleją rzeczy jest to, że jeżeli PrestaShop jako programowanie ewoluuje, pozwala na więcej rzeczy, jeżeli chodzi o aspekty techniczne, technologiczne, do ekosystemu wkraczają większe agencje, lepsi deweloperzy, to stawki wzrosną, będą powstawać większe projekty, więksi merchanci, większe firmy zainteresują się PrestaShop, ale tak jak mówię, nadal będzie tutaj miejsce, żeby rywalizować z innymi, z mniejszymi platformami czy chociażby SAAS-ami, tym że ten projekt PrestaShop open source’owy i modularność tego oprogramowania, pozwala ten sklep internetowy traktować jako bazę, do której możemy doczepiać kolejne elementy, instalować kolejne moduły i tak dalej."
Skąd czerpać najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat rozwoju i zmian w PrestaShop?
Polecamy przede wszystkim:
- oficjalny blog PrestaShop dla programistów tworzony przez team PrestaShop
- blog Krystiana Podemskiego - PrestaShop Tech Evangelist na Polskę
- nasz podcast Rozmowy na zapleczu - Ecommerce i Marketing (z nakierunkowaniem na temat systemu PrestaShop, na którym pracujemy)
- nasz newsletter, w którym informujemy o ważnych wydarzeniach związanych z PrestaShop, ale także ogólnie z branżą ecommerce
- dla mocno zainteresowanych tematem: kanał PrestaShop Projects na YouTube, na którym pojawiają się na bieżąco nowe filmy, a także relacje na żywo
Źródła:
https://build.prestashop-project.org/news/migrate-your-solutions-from-17-to-80/
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-8-0-0-available/
https://devdocs.prestashop-project.org/8/
https://www.prestashop-project.org/releases/prestashop80/
https://github.com/PrestaShop/PrestaShop/releases/tag/8.0.0
https://convertis.pl/42-przyszlosc-prestashop-i-plany-na-2022-rok-krystian-podemski-6341/
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-beyond-1-7/
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/mbe-worldwide-prestashop-e-commerce-fuzja