PrestaShop 8

27.11.2022

Rok 2022 zapisze się jako ważny rok w historii oprogramowania PrestaShop - bo oto, po 6 latach, światło dzienne ujrzała aktualizacja wersji Major (z ang. głównej) - czyli wersja PrestaShop 8. Poprzednia główna wersja czyli PrestaShop 1.7 została wypuszczona w 2016 roku.

Na pewno jest to chwila wyczekiwana i mocno obserwowana przez wszystkich właścicieli sklepów opartych na systemie PrestaShop, którzy zastanawiają się, co wypuszczenie wersji PrestaShop 8 oznacza dla nich i dla ich sklepów. To na pewno też istotna wiadomość, dla wszystkich tych, którzy planują wdrożenie nowego sklepu na PrestaShop, zastanawiając się, którą wersję wybrać i dlaczego. A także dla programistów i software house'ów pracujących na systemie PrestaShop.

Przeczesaliśmy wiele wiarygodnych źródeł i zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje o PrestaShop 8 - właśnie na tej stronie. Mamy nadzieję, że pomogą one każdemu zainteresowanemu tematem w łatwym zasięgnięciu informacji na temat PrestaShop 8.

PrestaShop - sklepy internetowe

PrestaShop 1.8 czy 8 - co z tą numeracją?

PrestaShop zaskoczyło swoich obserwatorów numeracją nowej wersji PrestaShop. Choć doświadczenie i logika wskazywałaby, że w następnej kolejności doczekamy się wersji o numerze PrestaShop 1.8, to jednak taka się nie pojawiła. Zamiast niej pojawiła się wersja PrestaShop 8. Czyli zastosowano swego rodzaju uproszczenie, w wyniku którego została "obcięta" pojawiająca się do tej pory jedynka na początku i pozostawiono 3 cyfry:

 • pierwsza cyfra mówi o głównej wersji - Major
 • druga cyfra, która informuje o wydaniu z większymi zmianami - Minor
 • trzecia cyfra, która oznacza Patch Version łatającą błędy

o czym Krystian Podemski - PrestaShop Tech Evangelist na Polskę, mówił w odcinku naszego podcastu na temat przyszłości PrestaShop.

Więcej o zmianie numeracji oraz przyczynach takiej decyzji w świetnym artykule na blogu teamu PrestaShop.

Zmiana schematu numeracji wersji PrestaShop
Źródło: PrestaShop Beyond 1.7, Pablo Borowicz, 24.11.2022
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-beyond-1-7/

O PrestaShop 8

Mniej więcej od końca 2021 było oficjalnie wiadomo, że nowa główna wersja PrestaShop wkrótce ujrzy światło dzienne. Taka zapowiedź pojawiła się m.in. we wspomnianym już wyżej artykule z 14 grudnia 2021 na oficjalnym blogu tworzonym przez team PrestaShop. A Krystian Podemski mówił o tym m.in. w naszym podcaście "Rozmowy na zapleczu" - w odcinku o przyszłości i planach PrestaShop na rok 2022 w lutym 2022. W tym odcinku padła przewidywana data wypuszczenia PrestaShop 8 - lato 2022.

Stało się zgodnie z zapowiedziami - w sierpniu 2022 na blogu teamu PrestaShop pojawił się artykuł, w którym informowano o wypuszczeniu PrestaShop 8 - z tym, że póki co była to wersja beta. Programiści pracujący na systemie zostali zaproszeni do testowania oraz zgłaszania ewentualnych błędów.

Natomiast w październiku 2022 na tej samej stronie pojawiła się informacja, że wersja PrestaShop 8.0.0 jest już oficjalnie dostępna. Została udostępniona do pobrania w githubie.

PrestaShop 1.7 a PrestaShop 8 - różnice

Różnice "nietechniczne" - z punktu widzenia właściciela sklepu

Dostępne w momencie pisania wersje pokazują, że wygląd i funkcjonalności backend nie ulegają drastycznym zmianom, także nie będzie żadnego "szoku" dla administratora. Zresztą Krystian Podemski na swoim blogu pisze, że nowe wydanie PrestaShop (czyli PrestaShop 8) to raczej ewolucja niż rewolucja.

Najprawdopodobniej szablony sklepów nie będą musiały być zmieniane, możliwe są potrzeby drobnych dostosowań.

Dokładniejsza analizę kodu będziemy dopiero realizować, gdy wersja sklepu będzie bardziej dojrzała i pozbawiona wyzwań “wieku niemowlęcego”.

Różnice techniczne - z punktu widzenia dewelopera

Najważniejsze zmiany w skrócie:

 • jedną z najważniejszych zmian jest wsparcie dla PHP 8 i 8.1 (natomiast minimalna kompatybilność została ustalona na PHP 7.2.5)
 • wprowadzenie Symfony 4.4.
 • wiele klas i metod oznaczonych w poprzednich wersjach jako „deprecated” zostało usuniętych z wersji PrestaShop 8
 • zmiany w komponencie Hook
 • wprowadzone zmiany dotyczące haseł

Najbardziej rzetelne i pełne informacje na ten temat znajdziesz na tej stronie.

Dla tych, którzy wolą wersję polską z objaśnieniem polecamy artykuł na blogu Krystiana Podemskiego.

Co ile wypuszczane będą nowe wersje PrestaShop?

Planowane jest wypuszczanie nowych wersję co około 6-9 miesięcy - przy czym mają być wypuszczane na zmianę - raz wersja Major, a raz Minor.

To znaczy, że nowe wersje z istotnymi zmianami powinny wychodzić co ok. 12 do 18 miesięcy.

Jednocześnie drobne poprawki w formie Patchy mają być wypuszczane w terminie do 6 tygodni od momentu potwierdzenia istotności występowania danego błędu (Patche są wypuszczane tylko dla najnowszej oficjalnej wersji sklepu).

Zawsze jednak trzeba mieć na uwadze, że to tylko założenia, które mogą ulec zmianie.

W tym artykule jest to świetnie opisane i w dodatku podparte przejrzystymi grafikami, które w zrozumiały sposób obrazują plan twórców oprogramowania.

Jak powinna wyglądać roadmapa wydań i wsparcia dla kolejnych edycji PrestaShop
Źródło: PrestaShop Beyond 1.7, Pablo Borowicz, 24.11.2022
https://build.prestashop-project.org/news/prestashop-beyond-1-7/

Aktualizacja sklepu internetowego do PrestaShop 8

Ile czasu zajmie aktualizacja sklepu w wersji 1.7.x do wersji 8?

Nie możemy na teraz dokładnie estymować czasochłonności aktualizacji - zwłaszcza uniwersalnej dla każdego sklepu. Aktualne informacje wskazują, że w sklepach bez modyfikacji powinien to być rząd iluś godzin pracy programistów (a nie dni).

Oczywiście im bardziej rozbudowany sklep tym więcej obszarów do weryfikacji, ewentualnego dostosowania i przetestowania, niemniej ta aktualizacja nie powinna być pracą porównywalną z wdrożeniem nowego sklepu (jak było przy przejściu z wersji 1.6 na 1.7), tylko "miniprojektem". Skąd taki wniosek?

 • Prestashop komunikuje, że aktualizacja z wersji 1.7.8 do wersji 8 powinna być znacznie prostsza niż aktualizacja z 1.6 do 1.7
 • tematy graficzne z wersji 1.7 powinny pozostać kompatybilne z nowszą wersją
 • wiele modułów będzie działało bez dostosowań
 • mogą być jednak wymagane pewne zmiany związane z aktualizacją bazowych bibliotek czy wersją PHP 8

Co istotne, w artykule z października 2022 o udostępnieniu oficjalnej wersji PrestaShop 8 pojawiła się informacja, że moduł 1 Click Upgrade służący do łatwej aktualizacji z PrestaShop 1.7 do PrestaShop 8 nie jest jeszcze gotowy. Autor artykułu zaleca cierpliwość i oczekiwanie na pojawienie się takiego modułu w ciągu kilku tygodni.

Chcesz otrzymać wycenę aktualizacji Twojego sklepu do PrestaShop 8?

Do kiedy bezpiecznie mogę pozostać na wersji PrestaShop 1.7.x?

Oficjalne przedłużone wsparcie wersji 1.7. (zgodnie ze strategią PrestaShop) będzie trwało około rok od wydania nowej wersji 8. Wydanie wersji 8 nastąpiło w październiku 2022, co oznacza, że oficjalne wsparcie dla PrestaShop 1.7 powinno być utrzymane najprawdopodobniej minimum do trzeciego-czwartego kwartału 2023 roku.

Koniec oficjalnego wsparcia nie oznacza, że natychmiast musisz zaktualizować sklep. Będzie on dalej działał poprawnie - jako Convertis możemy pomóc w przypadku wystąpienia krytycznych błędów nawet po zakończeniu oficjalnego wsparcia. W miarę możliwości staramy się wspierać Klientów także na starszych wersjach sklepów. Do tej pory mamy do czynienia ze sklepami na PrestaShop 1.6 - mimo że oficjalne wsparcie zakończyło się 30 czerwca 2019 (sporadycznie - coraz rzadziej - zdarzają się także prace dla starszych wersji).

Owszem - sklepy na PrestaShop 1.6 stopniowo aktualizują się do wyższych wersji, natomiast przy odpowiednim wsparciu można ten moment aktualizacji tymczasowo przesunąć, żeby dopasować działania do sytuacji i potrzeb danej firmy. Analogicznie będzie z wersją PrestaShop 1.7 i wprowadzeniem nowej wersji 8. Jeżeli posiadasz sklep na PrestaShop 1.7 lub PrestaShop 1.6 - według naszej oceny warto wstrzymać się z aktualizacją do PrestaShop 8 minimum do początku / wiosny 2023.

Potrzebujesz pomocy przy aktualizacji do wyższej wersji PrestaShop albo stałego wsparcia technicznego dla swojego sklepu opartego na starszej wersji PrestaShop lub na PrestaShop 8? Odezwij się do nas po szczegóły.

Czy warto już wdrażać sklep na wersji PrestaShop 8?

Początkowa faza działania wersji oficjalnej potrzebuje najczęściej kilku miesięcy na ustabilizowanie się. Jeżeli planujesz wdrożenie sklepu PrestaShop i zależy Ci na bardzo szybkiej realizacji - obecnie nie powinieneś jeszcze realizować sklepu na PrestaShop 8.

Jeżeli planujesz wdrożenie sklepu PrestaShop i zakładasz start prac technicznych nie wcześniej niż na początku 2023 - warto rozważyć PrestaShop 8 w ramach analizy przedwdrożeniowej.

Szukasz wykonawcy sklepu na PrestaShop? Możemy się tym zająć. Odezwij się do nas, by poznać szczegóły.

Rozwój i plany PrestaShop

Według informacji, które pojawiły się w mediach branżowych np. na portalu wirtalnemedia.pl PrestaShop została przejęta przez włoski koncern MBE, który specjalizuje się w rozwiązaniach dla branży logistycznej, poligraficznej i marketingowej. Połączona baza obu firm to około 600 tysięcy klientów w Europie i ponad milion na całym świecie. Fuzja ma umożliwić PrestaShop wzmocnienie pozycji lidera w Europie oraz Ameryce Łacińskiej. Więcej o PrestaShop.

Zgodnie z tym, co Krystian Podemski mówił w lutym 2022 w naszym podcaście, planowane jest oddzielenie wersji open source od wersji wydawanej bezpośrednio przez PrestaShop, ale wersja open source nadal ma być bazą działalności dla wydawcy systemu. Krystian powiedział: "To jest dość skomplikowane przedsięwzięcie, natomiast już w tym roku – gdzieś na przełomie roku – powinna być wydana PrestaShop w wersji 8, która będzie podzielona już na dwa takie wydania. Czyli, jedną będziemy mogli pobrać taką „czystą”, która nie będzie miała połączenia z żadnymi produktami firmy PrestaShop, i druga edycja będzie już połączona z różnymi usługami PrestaShop, na przykład Addons Marketplace, czy będzie miała preinstalowane niektóre rozwiązania, jak na przykład PrestaShop Essentials i moduły do Facebooka, do marketingu w Google."

Według Krystiana Podemskiego PrestaShop nie przestanie być rozwiązaniem dla małych i średnich sklepów, ale w swojej obecnej fazie rozwoju celuje w półkę wyżej niż kilka lat temu, dla której granicą ma być obrót rzędu 1 milion Euro obrotu rocznie.

Krystian Podemski: "Myślę, że PrestaShop nie odwróci się tak totalnie od mniejszych sklepów, bo jednak chociażby obecność Addons Marketplace i powstawanie takich produktów jak PrestaShop Essentials, pomaga merchantom z mniejszym budżetem w rozpoczęciu swoich przygód z PrestaShop. Natomiast naturalną koleją rzeczy jest to, że jeżeli PrestaShop jako programowanie ewoluuje, pozwala na więcej rzeczy, jeżeli chodzi o aspekty techniczne, technologiczne, do ekosystemu wkraczają większe agencje, lepsi deweloperzy, to stawki wzrosną, będą powstawać większe projekty, więksi merchanci, większe firmy zainteresują się PrestaShop, ale tak jak mówię, nadal będzie tutaj miejsce, żeby rywalizować z innymi, z mniejszymi platformami czy chociażby SAAS-ami, tym że ten projekt PrestaShop open source’owy i modularność tego oprogramowania, pozwala ten sklep internetowy traktować jako bazę, do której możemy doczepiać kolejne elementy, instalować kolejne moduły i tak dalej."

Baza wiedzy o PrestaShop stworzona przez nas

Wersje PrestaShop

Jakie są różnice między Prestashop 1.6 i Prestashop 1.7?

Najważniejsze informacje dotyczące aktualizacji sklepu na PrestaShop

42. Przyszłość PrestaShop i plany na 2022 rok – Krystian Podemski

Czy PrestaShop jest dla mnie?

PrestaShop – czy warto? Kiedy warto?

59. Kiedy PrestaShop nie wystarcza? – Rafał Zamojski – Case study – prezentmarzen.com

37. Wszystko o PrestaShop – dla kogo jest i ile kosztuje? – Krystian Podemski i Łukasz Janik

PrestaShop a inne platformy

Która platforma jest lepsza – PrestaShop czy WooCommerce?

Platforma typu SaaS i Prestashop – kiedy warto zainwestować w zmianę?

Sklep internetowy na PrestaShop czy Magento? Co wybrać?

Moduły PrestaShop

Moduł – generator kodów rabatowych

PrestaShop Checkout – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Moduł HTML Blocks – edytuj treści na PrestaShop

Hosting PrestaShop

Wybór hostingu dla sklepu na PrestaShop

21. Zmiana serwera w sklepie internetowym – co może pójść nie tak? Case studies – Paweł Wołoszyn | elwix.pl, fts.pl oraz zespół convertis.pl

62. Włamania – Ataki hakerskie na PrestaShop – studium przypadku

PrestaShop UX

UX sklepu internetowego – czyli zestawienie sklepów PrestaShop z ciekawymi rozwiązaniami user experience

Przykłady pięknych sklepów na PrestaShop

Paginacja stron w sklepie internetowym na PrestaShop