Jakie są różnice między Prestashop 1.6 i Prestashop 1.7?

21 sierpnia 2020

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy warto aktualizować sklep na PrestaShop z wersji 1.6 do wersji 1.7. Temat ten dotyczy zarówno osób, które już posiadają sklep, jak i tych, które dopiero planują go postawić. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią wersję platformy dla siebie? Postanowiliśmy zebrać najważniejsze różnice pomiędzy wersją 1.6 a 1.7, by choć trochę pomóc Wam w podjęciu decyzji.

Motyw PrestaShop 1.7

Klasyczny motyw PrestaShop w wersji 1.7 stał się bardziej przejrzysty i ma trochę bardziej elegancki wygląd. Zaczęto wykorzystywać flexbox i obrazy SVG. Ten motyw nie będzie przez to kompatybilny ze starszymi przeglądarkami jak np. Internet Explorer 9. W przeciwieństwie do Prestashop 1.6, w temacie graficznym nie ma już całego frameworka Bootstrap. Jest on wydzielony, dzięki czemu pliki stylów CSS i pliki skryptów JS są lżejsze i nie wpływają na funkcjonowanie bazowej skórki i innych modułów.

Konfigurator motywów i edycja na żywo zostały usunięte, ponieważ tylko komplikowały rozwój. Dodano za to nowy „starter theme”, które jest bardzo dobrze przygotowaną paczką startową dla użytkowników, którzy chcą stworzyć własny motyw.

Prestashop 1.7 oferuje „Motyw potomny”, który daje możliwość skopiowania motywu bazowego (podobna funkcjonalność występuje w WordPress już od lat). System motywów potomnych pozwala uniknąć powielania wszystkiego, po prostu wybierz pliki, które są dla Ciebie przydatne i je zmodyfikuj.

Dodano dodatkowe rozwiązania wspierające zarządzanie linkami w stopce strony. Zmniejszono moduł koszyka, usunięto moduły logo płatności. Dodano nowy moduł „Niestandardowe bloki tekstowe”, który oferuje bardzo duże możliwości wstawiania dowolnych treści w praktycznie dowolnym miejscu w szablonie. Prestashop 1.7 usprawnia też w dużym stopniu „formularz kontaktowy”, który można zaczepić w kilku pozycjach.

Interfejs

Nowa wersja posiada znacznie bardziej dopracowane i przyjazne interfejsy sprzedawca/klient. Instalacja samego CMS jest łatwiejsza, ponieważ nie ma teraz potrzeby rozpakowywania archiwum. Odbywa się to automatycznie za pośrednictwem panelu serwera (no może nie każdy serwer oferuje autoinstalator CMS ale znaczna większość już takie rozwiązania posiada).  Ponadto uproszczono również menu administracyjne. Obecnie składa się tylko z trzech bloków: „Sprzedaż, ulepszenia i konfiguruj”. W przeciwieństwie do PrestaShop 1.6, który miał około 70 linków menu, wersja 1.7 ma tylko około 50. Ponadto PrestaShop dodał poziomy pasek zakładek, aby móc podzielić kolejne sekcje menu. Dzięki tym zabiegom menu stało się bardziej kompaktowe.

Inna różnica między PrestaShopem 1.7 w porównaniu do 1.6 dotyczy systemu tłumaczeń. Rozwiązano wiele problemów z wyświetlaniem oraz dodano nowe pole wyszukiwania, aby uprościć wyszukiwanie terminów do przetłumaczenia.

Dostosowywanie motywu w wersji 1.7 jest bardziej stonowane i dopracowane.

Przeniesienie sklepu na PrestaShop – 7mil

Zobacz, jak sprawnie wdrożyliśmy sklep 7mil.pl

na PrestaShop

Zobacz case study

Moduły

Nowa wersja PrestaShop łączy wszystkie alerty o aktualizacjach w jednej przeznaczonej do tego celu zakładce. Wszystkie zainstalowane moduły pokazują się domyślnie, a dodatkowo są pogrupowane tematycznie. Płatne moduły z marketplace zostały przeniesione do zakładki „Katalog”.

Produkty

Tworzenie produktu jest uproszczone tylko do 6 zakładek zamiast 12 jak w PrestaShop 1.6. Pozwala to uniknąć zmiany widoku, gdy chcesz zmodyfikować parametry. Ścieżka zakupowa mieści się w czterech krokach na jednej stronie. Łączy w sobie ergonomię i syntetyczność. Domyślnie nie zawiera już nagłówka i stopki.

Funkcjonalności

W wersji 1.7 PrestaShop funkcje są znacznie lżejsze, większość natywnych funkcji została nawet usunięta. W przypadku narzędzi marketingowych usunięto: „Porównanie produktów”, „Listy życzeń”, „Program lojalnościowy”, „Wyślij znajomemu”, „Komentarze”, „Facebook likeBox”, i kilka innych. Na szczęście nie są to niezbędne funkcjonalności. W razie potrzeby można je samodzielnie łatwo zaimplementować.

Po stronie administratora zniknęły głównie funkcje znaku wodnego (na obrazach), „Jzoom” (na zdjęciach produktów), SitemapsAdvanced stocks, system pomocy „Badges”, menedżer zadań Cron itp. Także moduł Paypal i Google Analytics nie są już dostępne. Praw autorskich Prestashop w stopce nie można już dezaktywować w backoffice, ale tylko za poprzez edycję pliku szablonu „footer.tpl”.

Dobrze wiedzieć

Krótko mówiąc, różnic między PrestaShop 1.6 i 1.7 jest bardzo dużo. W rezultacie wielu użytkowników zastanawia się, jak migrować z PrestaShop 1.6 do nowej wersji 1.7. Rzeczywiście, migracja nie jest tak łatwa, jak w przypadku poprzednich wersji. Powód jest prosty, PrestaShop 1.7 integruje framework Symfony 3 (PHP) w swojej architekturze, aby zagwarantować stabilność infrastruktury w dłuższej perspektywie. Migracja z wersji 1.6 do 1.7 wymaga wykonania kilku kroków. Można to zrobić na różne sposoby: ręcznie, z usługą zewnętrzną lub za pomocą modułu. Ponieważ jest to złożony proces, najlepiej powierzyć migrację do PrestaShop 1.7 doświadczonym programistom. Będzie mógł wykonać operację szybko i bezkonfliktowo a do tego bezpiecznie, wykonując wcześniej wszelkie potrzebne kopie zapasowe i prawdopodobnie na lustrzanej kopii na serwerze, aby nie zaburzyć działania sklepu.

 

Zobacz także:

EK 12: Co jest lepsze – PrestaShop czy Magento? – Marcin Nowak

Czy warto tworzyć sklep internetowy na gotowym szablonie PrestaShop?

Platforma typu SaaS i Prestashop – kiedy warto zainwestować w zmianę?