Moduł HTML Blocks – edytuj treści na PrestaShop

18 listopada 2020

Nie ulega wątpliwości, że funkcjonalność i wygląd sklepu internetowego są równie ważne, co oferowany asortyment. Klienci bardzo często właśnie na podstawie wyglądu strony decydują, czy w danym miejscu dokonają zakupu. Tworząc e-sklepy w oparciu o PrestaShop często sięgamy po niestandardowe rozwiązania. To jednak wiąże się z trudnościami w zarządzaniu sklepem po stronie administratorów, ponieważ wprowadzenie późniejszych zmian może wymagać znajomości języka, w którym napisany jest sklep. Chyba że sięgniemy po nowe rozwiązanie od programistów Convertis, czyli moduł HTML Blocks.

PrestaShop jest szczególnie popularny wśród małych i średnich sklepów online ze względu na swoją elastyczność i otwarty kod. Korzystanie ze standardowych funkcji systemu nie jest szczególnie skomplikowane, dzięki czemu administrowanie sklepem nie sprawia większych technicznych trudności. Bardzo często jednak zdarza się, że e-sprzedawcy potrzebują dodatkowego, nieszablonowego modułu i wtedy korzystają z usług dewelopera. Niestety zwykle wiąże się to z brakiem możliwości wprowadzania przez administratorów późniejszych modyfikacji do dodanych elementów. Mamy na to rozwiązanie! Moduł HTML Blocks!

Skąd pomysł na HTML Blocks? 

Sklepy internetowe tworzone za pomocą PrestaShop zbudowane są w oparciu o tak zwane zaczepy (z ang. hook). Zaczepy na stronie mogą zostać umieszczone w różnych miejscach. Następnie do nich wstawiane są poszczególne moduły. PrestaShop powyżej wersji 1.5 umożliwia użytkownikom dodanie nowego “hook-a” wewnątrz klasy modułu i używanie go w dowolnej pozycji w widoku. Dodanie nowego zaczepu nie jest proste i wymaga wiedzy programistycznej. Można oczywiście skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez PrestaShop. Jednak po uzupełnieniu wskazanych pól, administratorzy nie mają realnego wpływu na to, w jaki sposób dana treść będzie się wyświetlała w sklepie internetowym. Ponadto, PrestaShop w standardzie oferuje również kilkanaście własnych zdefiniowanych zaczepów w różnych miejscach.

Dodanie nowego zaczepu o niestandardowym wyglądzie, sposobie działania i pozycji na stronie wiąże się z koniecznością zaangażowania dewelopera za każdym razem, gdy zachodzi potrzeba aktualizacji treści, czy zdjęć w danym zaczepie. Czasem e-sprzedawcy próbują sami dokonywać modyfikacji w kodzie. Nierzadko kończy się to zakłóceniem działania danego elementu ze względu na niepoprawną edycję kodu. To wpływa na wizualny odbiór całej witryny przez użytkownika i w takiej sytuacji również niezbędna jest interwencja programisty. 

Jako software house dbamy o to, aby wdrażane przez nas rozwiązania były maksymalnie praktyczne i nie generowały dodatkowych trudności. Chcemy ułatwiać działania administratorów sklepów internetowych, a nie je komplikować. Dlatego powstało nasze nowe rozwiązanie – HTML Blocks. Dzięki temu rozwiązaniu dokonanie zmian w treści danego bloku nie stanowi już problemu i nie wymaga wiedzy z zakresu edycji kodu. 

Jak działa moduł HTML Blocks w PrestaShop? 

Gdy dodajemy w danym sklepie internetowym specjalnie opracowanego hooka lub pojedynczy widget, programiści z Convertis po zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta opracowują kod, który umieszczają w dokumentacji e-sklepu. Dany element posiada swoje indywidualne właściwości w zakresie umiejscowienia na stronie, sposobu działania i wyglądu. W przypadku gdy nie jest dodawany cały zaczep, a jedynie pojedynczy widget, to w pierwszej kolejności definiowane jest jego ID, a następnie wklejany jest kod w odpowiednie miejsce na stronie. 

Po wdrożeniu elementu właściciel witryny otrzymuje nie tylko indywidualnie opracowany hook lub widget, zbudowany przez dewelopera i umieszczony w sklepie internetowym. Do dyspozycji administratorów pozostaje bardzo intuicyjny panel zarządzania. Na podstawie otrzymanych instrukcji można samodzielnie dokonywać zmian w nowym elemencie na stronie. Edycja jest niemal tak samo prosta (o ile nie prostsza) jak w przypadku najpopularniejszych PageBuilder-ów. Z tą jednak różnicą, że HTML Blocks gwarantuje jego użytkownikom czystość kodu. 

Przeniesienie sklepu na PrestaShop – 7mil

Wdrożenie 35 dedykowanych funkcji

na PrestaShop

w sklepie 7mil.pl

Zobacz case study

 

Dla kogo jest HTML Blocks? 

Moduł HTML Blocks sprawdzi się w szczególności w przypadku właścicieli sklepów na PrestaShop, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań graficznych dla poszczególnych elementów na stronie, a jednocześnie chcą samodzielnie wprowadzać późniejsze aktualizacje i drobne modyfikacje w tych sekcjach. 

Ponadto HTML Blocks będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują odświeżenia swojego sklepu internetowego. Za pomocą nowych zaczepów można edytować dotychczasowe elementy i nadać całej witrynie elegancki i nowoczesny wygląd. HTML Blocks jest kompatybilny ze wszystkimi sklepami zbudowanymi w oparciu o PrestaShop 1.7. Ponadto dużą zaletą HTML Blocks jest obsługa zdjęć w skalowalnym formacie .svg, który odgrywa ogromną rolę w projektowaniu stron internetowych. Plusem tego rozwiązania jest też wsparcie dla multimediów – filmów w formacie mp4.

Korzyści dla nas

Moduł HTML Blocks w pierwszej kolejności pozwala programistom z Convertis na sprawniejsze i szybsze realizowanie indywidualnych wdrożeń, wymagających nieszablonowych rozwiązań. Jednak istotniejsze jest dla nas to, że dostarczamy naszym klientom narzędzie, z którym są w stanie samodzielnie pracować. Panel zarządzania z zaimplementowanymi zaczepami, czy widgetami jest niezwykle intuicyjny. Po otrzymaniu krótkiej instrukcji z naszej strony administratorzy sklepów internetowych są w stanie samodzielnie wykonać drobne poprawki. 

W Convertis nie chcemy być tylko wykonawcami. Chcemy być przede wszystkim doradcami i partnerami, którzy pomogą Ci rozwinąć biznes e-commerce. Jeżeli potrzebujesz odświeżenia sklepu zbudowanego na PrestaShop – zapraszamy do kontaktu. Zrobimy wszystko, by Twój sklep on-line osiągał jak najlepsze wyniki.

 

Zobacz także:

Wybór hostingu dla sklepu na PrestaShop

PowerShop Updater dla sklepu internetowego na PrestaShop

PrestaShop Checkout – wszystko co musisz o nim wiedzieć!