Moduł zmiana kategorii

14 października 2021

Kluczowym czynnikiem sukcesu w bezwzględnej branży e-commerce jest zadowolenie klientów i odwiedzających witrynę. Nie ulega wątpliwości, że nie można tego osiągnąć bez uporządkowanej struktury witryny oraz efektywnego zarządzania kategoriami. Szczególnie istotne jest to w przypadku sklepów, które posiadają w swoim asortymencie dziesiątki, czy setki różnych produktów. Niestety, hierarchiczne organizowanie wszystkich towarów jest czasochłonne, a przez to może być zniechęcające. W Convertis znamy jednak sposób na szybkie wprowadzanie zmian w kategoriach produktów. Poznaj nasz moduł zmiany kategorii!

Produkty dostępne w sklepie online, powinny zostać sklasyfikowane według spójnych tematów, a tym samym pogrupowane według kategorii i podkategorii. Przypisywanie towarów do poszczególnych atrybutów, sprzyja wprowadzeniu automatyzacji wielu istotnych procesów w witrynie e-commerce. Umożliwia między innymi samoistne przeniesienie pewnych produktów do kategorii wyprzedaży lub bestsellerów. Oczywiście, czynności związane z klasyfikowaniem produktów również powinny podlegać zautomatyzowaniu, aby oszczędzać czas sprzedawców online, zminimalizować ryzyko bałaganu w strukturze kategorii i atrybutów, a tym samym ułatwiać zarządzanie oraz pozycjonowanie sklepu. 

Dlaczego powstał moduł zmiany kategorii?

Dodając nowy produkt do sklepu internetowego, niezbędne jest wskazanie wszystkich kategorii oraz podkategorii, dla których ma być widoczny. Tradycyjne, niezautomatyzowane przypisywanie towarów do kategorii niższego i wyższego rzędu oraz określanie poszczególnych atrybutów, może prowadzić do powstania bałaganu. Moduł zmiany kategorii ma na celu zapobieganie niepożądanym skutkom i maksymalne skrócenie czasu, jaki właściciele witryn będą poświęcać na dodanie nowego produktu i dopasowanie właściwych dla niego kategorii. 

W przypadku zastosowania modułu zmiany kategorii administrator sklepu wprowadzając nowy towar, wskazuje tylko jedną kategorię najniższego rzędu, która w przypadku braku innych ustawień, traktowana będzie jako kategoria domyślna. Następnie skrypt Convertis przypisze dla danego produktu na podstawie kategorii najniższego rzędu, odpowiednie kategorie wyższego rzędu oraz poszczególne atrybuty. 

Przykład wykorzystania w praktyce modułu zmiany kategorii

Dodając do sklepu z odzieżą nowy produkt, jakim są sandały dla kobiet, praca administratora ogranicza się tylko do wskazania kategorii najniższego rzędu, którą mogą być sandały damskie. Następnie uruchamia się seria modułów i skryptów, które automatycznie dopisują produkt do nadrzędnych kategorii, takich jak buty damskie i obuwie, a także na podstawie odpowiednich zależności, umieszczą sandały w kategorii nowości. Jeżeli dla nowości zostaną zdefiniowane wewnętrzne kategorie, moduł również dopasuje do towaru odpowiednie podkategorie.

Moduł zmiany kategorii a zewnętrzny system zarządzania sklepem online

Moduł jest szczególnie doceniany przez właścicieli witryn e-commerce, którzy zarządzają nią poprzez zewnętrzny system (tzw. integrator). Pośredniczy on w przesyłaniu danych między sklepem online a systemem księgowym lub magazynowym. Integratory są dużym wsparciem dla e-sprzedawców, ponieważ umożliwiają administrowanie stanami magazynowymi oraz procesem fakturowania poza sklepem internetowym. System po wprowadzeniu zmian sam dokonuje przeniesienia danych do witryny e-commerce. Niestety integratory bywają znacznie ograniczone pod kątem zarządzania kategoriami. Moduł od Convertis eliminuje ten problem, automatycznie przypisując produkt do pozostałych kategorii na podstawie określonej kategorii najniższego rzędu.

Moduł zmiany kategorii – sposób działania

Działanie skryptu Convertis przebiega dwuetapowo: 

Etap 1

Po dodaniu nowego produktu do sklepu internetowego oraz zdefiniowaniu dla niego najniższej kategorii plugin automatycznie przypisze produkt do odpowiednich kategorii wyższych. Dzięki temu można następnie uruchomić w sklepie opcję wyświetlania produktów z konkretnych podkategorii. Skutecznie zoptymalizuje to zapytania wysyłane do bazy danych i znacznie przyspieszy działanie witryny. 

Etap 2

Dzięki zastosowaniu modułu automatycznego przypisywania produktów można automatycznie dodawać i usuwać produkty dla poszczególnych wariantów, kategorii, czy grup produktowych takich jak nowości, promocje, czy bestsellery. Tym samym w łatwy i szybki sposób można zaprezentować osobom odwiedzającym sklep aktualne bestsellery, wyprzedaże, czy nowości. Ponadto plugin pozwala tworzyć nowe filtry na podstawie przypisanych wariantów atrybutów.

Istotną zaletą modułu zmiany kategorii jest fakt, że skrypt działa w oparciu o CRON, czyli zautomatyzowane, cykliczne działania na serwerze. Oznacza to, że proces sam może uruchamiać się raz na dobę lub po upływie wskazanego czasu. Dodatkowo możliwe jest ręczne wywołanie synchronizacji w dowolnym momencie. 

Usprawnij działanie swojego sklepu z Convertis

Moduł zmiany kategorii dedykowany jest właścicielom witryn na platformie SOTE SHOP, którzy nie chcą przeznaczać mnóstwa czasu, pracy i energii na ręczne uzupełnianie atrybutów, kategorii, czy podkategorii dla wszystkich wprowadzanych produktów. W Convertis wiemy, że każdy sklep internetowy jest inny. Często niezbędne jest wdrożenie dedykowanych rozwiązań, dlatego nasze moduły z powodzeniem dostosowujemy do potrzeb konkretnej witryny. Sprawdź naszą ofertę modułów na moduly-sote.pl lub skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania e-commerce możemy Ci zaproponować.

 

Zobacz także:

Plugin widgety dla witryn e-commerce na SoteShop

Moduł Kalendarz dostaw

Znaczenie testowania w ecommerce