Panel administracyjny Presta 1.7 zamula? Jest rozwiązanie!
26 listopada 2018
Presta jest darmowa. Ale moduły do Presty nie są. Nic więc dziwnego, że właśnie na nich Presta chce zarabiać. I czasem… powoduje to, że panel administracyjny zwalnia, bardzo zwalnia – a Ty nie możesz normalnie obsługiwać swojego sklepu.
Jak to się dzieje? Dlaczego moja Presta działa wolno?
Powolne działanie BO (backoffice – panel administracyjny czy też backend) w sklepach Prestashop w wersji 1.7+ jest związane z serwerem Prestashop. Nie szukaj więc przyczyn u swojego hostingodawcy i nie kupuj mocniejszych serwerów.
Problemu nie ma, dopóki serwer (https://api.prestashop.com), z którego pobierane są pliki xml z listą modułów, odpowiada prawidłowo i szybko. Czasem jednak panel Presty prawie się zawiesza i przy prostej, codziennej obsłudze sklepu, czekasz minutę lub dwie, żeby przejść dalej.
W momencie kiedy serwer Prestashop nie nadąża z odpowiadaniem, bądź nie odpowiada wcale, skrypt sprawdzający czeka na tę odpowiedź i zatrzymuje dalsze przetwarzanie danych do czasu uzyskania odpowiedzi.
Dzieje się tak najczęściej, gdy Presta próbuje nam załadować listę modułów, które ma nam do sprzedania.
Co to oznacza w praktyce?
W skrajnych przypadkach, gdy serwery Presty nie wyrabiają, idą aż dwa zapytania do serwera o każdy z modułów.
To może się skończyć np. 300 próbami ściągnięcia pliku xml z serwera Prestashop.
Nawet jeśli serwer odpowiada w ułamku sekund (powiedzmy w ciągu 100-200ms), i tak wstrzymuje nasze działania na około 30-60 sekund.
A tak się nie da pracować. Gdy każde kliknięcie sprawia, że sklep przez minutę nie działa, to pora na szybkie naprawienie tej sytuacji.
Inne problemy związane z generowaniem listy modułów
Zdarza się że plik xml z listą modułów zawiera błędy, które powodują błąd w BO kończący się wyświetleniem białego ekranu zamiast żądanej podstrony.
A co najgorsze – przez kilka dni może być nawet problem z logowaniem. Czasem nie da się zalogować do panelu Presta 1.7 właśnie z powodu kompletnie nie działającego serwera Prestashop, który przerywa działanie programu.
Co można z tym zrobić?
Podsumowując, nawet jeśli na naszym serwerze jest wszystko w porządku, panel administracyjny naszego sklepu może przestać działać całkowicie, lub zacząć reagować bardzo wolno, tylko dlatego że serwery Prestashop mają techniczny problem, lub ktoś wprowadził błędny plik do ściągnięcia.
Aby poradzić sobie z tymi problemami, można wprowadzić modyfikacje z pomocą wbudowanego systemu Override.
Przetestowaliśmy to i już wdrażaliśmy u naszych klientów uzyskując 100% skuteczność w minimalizowaniu tego typu problemów.
Chodzi o to, by nasza praca i nasze pieniądze nie czekały na załadowanie listy modułów przy każdym kliknięciu.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić samodzielnie – chętnie pomożemy.