Kiedy warto zaktualizować SOTE 8?

28 października 2021

Wiele się dzieje w świecie SOTE. Niedawno opublikowana informacja o dostępności nowej wersji platformy wzbudza wiele emocji. Bardzo często pytacie nas, z czym wiąże się aktualizacja, jakie zmiany zostaną wprowadzone na platformie, a przede wszystkim – czy warto już teraz zaktualizować sklep do najnowszej wersji. Oficjalne informacje pojawiają się stopniowo, dlatego pozwoliliśmy sobie zbadać temat – przeprowadzając własne analizy oraz rozmawiając z firmą SOTE. Dziś podzielimy się z Wami tym, co udało nam się ustalić. 

2 rodzaje aktualizacji SOTESHOP

Użytkownicy platformy SOTE mają obecnie do dyspozycji dwa rodzaje aktualizacji: 

  • SOTE 7 – ta wersja oprogramowania będzie nadal wspierana i rozwijana przez twórców do końca 2022 roku, a tym samym obecni klienci będą mogli nadal aktualizować platformę w wersji 7.
  • SOTE 8 – aktualizacja do wersji 8 nie będzie automatyczna ze względu na istotny poziom wprowadzanych zmian i modyfikacji. Klienci, którzy zdecydują się na „ósemkę” nie będą mieli jednak możliwości powrotu do poprzedniej wersji platformy.

SOTE 8 – brak licencji wieczystej i limity produktów

Podstawową zmianą, jaką wprowadza SOTE 8 jest brak licencji bezterminowych. Nowi klienci mogą zakupić oprogramowanie SOTESHOP w ramach miesięcznego lub rocznego abonamentu. W swojej cenie będzie zawierał on wszelkie kolejne aktualizacje. Z informacji udostępnionych przez administratorów platformy wiemy również, że wraz z nadejściem “ósemki” wprowadzono także limit produktów, który będzie wynosić 10 000.

Co ważne, aktualna wersja programu różnicuje pakiet programu w zależności od liczby produktów. Więcej informacji znajduje się w zestawieniu w tabeli pod cennikiem.

Warto mieć na uwadze, że maksymalna liczba produktów z jaką program SOTESHOP może pracować to 30 000.

Zmiany, o których mowa nie obowiązują obecnych klientów, korzystających wersji SOTE 7. 

Jakie inne zmiany wprowadza SOTE 8? 

Przeprowadzone przez zespół Convertis analizy wskazują, że poza kwestiami związanymi z licencją oraz limitem produktów, główne modyfikacje oprogramowania obejmują w szczególności back-end. Z tego względu największa dostrzegalna zmiana może dotyczyć reorganizacji konstrukcji panelu zarządzania sklepem SOTESHOP. Czy w związku z tym zachęcamy naszych klientów do zaktualizowania wersji oprogramowania? Jeszcze nie. 

Nasze rekomendacje

Z perspektywy administratora witryny zmiany mogą wydawać się mało istotne. W praktyce jednak moduły i plug-iny, zarówno te wewnętrzne (“sotowskie”), jak i te opracowane przez Convertis (z których korzystają nasi klienci), wymagają odpowiedniego dostosowania. Sklepy internetowe naszych klientów są za duże i zbyt zaawansowane technologicznie, aby stać się pionierami i wdrażać na tym etapie wersję SOTE 8. Rekomendujemy, aby wstrzymać się z aktualizacjami do momentu, aż nowa “ósemka” będzie w pełni wdrożona na mniejszych sklepach i istotna część modułów będzie dostosowana.

W Convertis jesteśmy w stałym kontakcie z platformą SOTE i na bieżąco analizujemy oraz reagujemy na wszelkie wskazania producenta oprogramowania. Stopniowo, w zależności od potrzeb, będziemy dostosowywać dostarczane przez nas moduły oraz plug-iny, aby zapewnić ich bezproblemowe działanie na najnowszej wersji SOTE 8.

 

Zobacz także:

Płatność BLIK-iem w Messengerze

Ochrona prywatności – zmiany, przyczyny i skutki