Jak wdrożyć certyfikat SSL na platformie PrestaShop

13 lipca 2020

Obecnie posiadanie certyfikatu SSL na stronie sklepu internetowego w wielu przypadkach jest, a z całą pewnością powinno być standardem. Certyfikat SSL pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce Google i uwiarygadnia markę w oczach konsumenta. Pamiętaj jednak, że wyłącznie wdrożenie certyfikatu nie sprawi, że w magiczny sposób w dwa tygodnie Twój sklep znajdzie się w TOP 10 wyników wyszukiwania. Praca organiczna wciąż jest jednym z najważniejszych elementów budowania silnej marki w Internecie. W artykule wyjaśnimy, jak poprawnie zainstalować certyfikat SSL w sklepie internetowym na PrestaShop, omówimy konfigurację i aktywację SSL, a także wspomnimy o najczęstszych problemach, które pojawiają się podczas aktywacji.

Zakup Certyfikatu SSL 

Aby Certyfikat SSL, czyli protokół do szyfrowania danych i adresów URL, działał, należy wykupić go w panelu hostingu Twojego sklepu internetowego.  Cena certyfikatu może wahać się w zależności od rodzaju certyfikatu.

Aktywacja certyfikatu SSL w sklepie internetowym na PrestaShop

Kiedy certyfikat SSL jest poprawnie wdrożony, a DNSy odświeżone, można rozpocząć aktywację protokołu. W pierwszej kolejności należy uruchomić SSL i wykonać przekierowania 301 w sklepie internetowym. Upewnij się jednak, że na stronie Twojego sklepu nie występują błędy 404. Sprawdź adresy URL strony głównej, karty produktu, strony kategorii, statycznej strony oraz wpisów na blogu.

W sklepie internetowym na PrestaShop 1.7 możesz uruchomić certyfikat SSL na dwóch poziomach:

  • w obrębie całego sklepu
  • wyłącznie na stronach logowań, koszyka itp. czyli tam, gdzie Chrome informuje o niebezpiecznym przesyłaniu danych.

Uruchomienie HTTPS w domenie

Aby uruchomić certyfikat SSL, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego sklepu i z menu bocznego wybrać zakładkę Preferencje. Następnie w ustawieniach ogólnych, należy kliknąć “Włącz SSL” oraz kliknąć TAK lub w przypadku uruchomienia HTTPS na wszystkich stronach, 2 razy TAK.

Po wykonaniu powyższych czynności w sklepie internetowych uruchomiony zostanie certyfikat SSL, a tym samym domena zacznie działać pod adresem URL  zawierającym https://. Stare wersje adresów URL zostaną automatycznie przekierowane na adresy URL zawierające https://.  

Przeniesienie sklepu na PrestaShop – 7mil

Wdrożenie 35 dedykowanych funkcji

na PrestaShop

w sklepie 7mil.pl

Zobacz case study

 

Błędy w działaniu certyfikatu SSL

Ostatnim krokiem do poprawnej instalacji certyfikatu jest rozwiązanie błędów, które mogą pojawić się w trakcie jego aktywacji. Aby certyfikat SSL oraz protokół HTTPS zostały poprawnie wdrożone, konieczne będzie (oprócz zakupu certyfikatu oraz przygotowaniu przekierowań) dopilnowanie, aby wszelkie pliki CSS, skrypty oraz obrazki wstawione w treści posiadały protokół HTTPS.

Możliwa jest również sytuacja, w której mimo uruchomienia certyfikatu, tuż obok miejsca wpisywania adresu domeny, pojawi się czerwona wykrzyknik. Oznacza to, że certyfikat nie został prawidłowo uruchomiony. 

Jeśli w tym miejscu pojawi się wykrzyknik, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy, następnie wybrać opcję sprawdź element oraz bezpieczeństwo. Po przeładowaniu strony z otwartym oknem przeglądarka wskaże elementy, które należy poprawić. Zwykle dzieje się tak, ponieważ obrazy nie posiadają protokołu https. Należy wówczas edytować stronę i zmienić ścieżki obrazków. 

Najważniejsze jest, aby przejść kolejno przez każdy błąd, który ma wpływ na poprawne wyświetlanie bezpiecznego połączenia. Tylko wtedy zyskasz pewność, że zakupiony przez Ciebie certyfikat, działa poprawnie.