Obecnie posiadanie certyfikatu SSL na stronie sklepu internetowego w wielu przypadkach jest, a z całą pewnością powinno być standardem. Certyfikat SSL pozytywnie wpływa na pozycjonowanie witryny w wyszukiwarce Google i uwiarygadnia markę w oczach konsumenta. Pamiętaj jednak, że wyłącznie wdrożenie certyfikatu nie sprawi, że w magiczny sposób w dwa tygodnie Twój sklep znajdzie się w TOP 10 wyników wyszukiwania. Praca organiczna wciąż jest jednym z najważniejszych elementów budowania silnej marki w Internecie. W artykule wyjaśnimy, jak poprawnie zainstalować certyfikat SSL w sklepie internetowym na PrestaShop, omówimy konfigurację i aktywację SSL, a także wspomnimy o najczęstszych problemach, które pojawiają się podczas aktywacji.

Zakup Certyfikatu SSL 

Aby Certyfikat SSL, czyli protokół do szyfrowania danych i adresów URL, działał, należy wykupić go w panelu hostingu Twojego sklepu internetowego.  Cena certyfikatu może wahać się w zależności od rodzaju certyfikatu.

Aktywacja certyfikatu SSL w sklepie internetowym na PrestaShop

Kiedy certyfikat SSL jest poprawnie wdrożony, a DNSy odświeżone, można rozpocząć aktywację protokołu. W pierwszej kolejności należy uruchomić SSL i wykonać przekierowania 301 w sklepie internetowym. Upewnij się jednak, że na stronie Twojego sklepu nie występują błędy 404. Sprawdź adresy URL strony głównej, karty produktu, strony kategorii, statycznej strony oraz wpisów na blogu.

W sklepie internetowym na PrestaShop 1.7 możesz uruchomić certyfikat SSL na dwóch poziomach:

  • w obrębie całego sklepu
  • wyłącznie na stronach logowań, koszyka itp. czyli tam, gdzie Chrome informuje o niebezpiecznym przesyłaniu danych.

Uruchomienie HTTPS w domenie

Aby uruchomić certyfikat SSL, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego sklepu i z menu bocznego wybrać zakładkę Preferencje. Następnie w ustawieniach ogólnych, należy kliknąć “Włącz SSL” oraz kliknąć TAK lub w przypadku uruchomienia HTTPS na wszystkich stronach, 2 razy TAK.

Po wykonaniu powyższych czynności w sklepie internetowych uruchomiony zostanie certyfikat SSL, a tym samym domena zacznie działać pod adresem URL  zawierającym https://. Stare wersje adresów URL zostaną automatycznie przekierowane na adresy URL zawierające https://.  

Błędy w działaniu certyfikatu SSL

Ostatnim krokiem do poprawnej instalacji certyfikatu jest rozwiązanie błędów, które mogą pojawić się w trakcie jego aktywacji. Aby certyfikat SSL oraz protokół HTTPS zostały poprawnie wdrożone, konieczne będzie (oprócz zakupu certyfikatu oraz przygotowaniu przekierowań) dopilnowanie, aby wszelkie pliki CSS, skrypty oraz obrazki wstawione w treści posiadały protokół HTTPS.

Możliwa jest również sytuacja, w której mimo uruchomienia certyfikatu, tuż obok miejsca wpisywania adresu domeny, pojawi się czerwona wykrzyknik. Oznacza to, że certyfikat nie został prawidłowo uruchomiony. 

Jeśli w tym miejscu pojawi się wykrzyknik, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy, następnie wybrać opcję sprawdź element oraz bezpieczeństwo. Po przeładowaniu strony z otwartym oknem przeglądarka wskaże elementy, które należy poprawić. Zwykle dzieje się tak, ponieważ obrazy nie posiadają protokołu https. Należy wówczas edytować stronę i zmienić ścieżki obrazków. 

Najważniejsze jest, aby przejść kolejno przez każdy błąd, który ma wpływ na poprawne wyświetlanie bezpiecznego połączenia. Tylko wtedy zyskasz pewność, że zakupiony przez Ciebie certyfikat, działa poprawnie.

13 lipca 2020 | Tagi: , , , , ,

Grzegorz Frątczak

Jego przygoda z eCommerce zaczęła się w 2010 od zbudowania start-upu, który zdobył 20 000 użytkowników. Doświadczony menedżer z dyplomem MBA, coach, a obecnie przede wszystkim przewodnik po ecommerce dla klientów Convertis. W Convertis odpowiada za sprzedaż, marketing i zarządzanie firmą.

UX expert | Strateg | Sprzedawca