Sklep internetowy – o czym musisz wiedzieć na początku?

12 stycznia 2021

Jeśli czytałeś nasz tekst o 4 mitach e-commerce, to wiesz, że założenie sklepu internetowego nie jest wcale łatwym zadaniem. Czekają na ciebie takie wyzwania jak ogromna konkurencja, rosnące wymagania klientów i złożone normy prawne, do których musisz się stosować. Jednak z drugiej strony, masz teraz szansę zbudować biznes całkowicie odporny na COVID-19, który stwarza praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Początki twojego sklepu internetowego są kluczowe. Solidne przygotowanie i przemyślana strategia pozwolą ci zdobyć wielu nowych klientów. O czym należy wiedzieć zakładając sklep internetowy?

Sektor e-commerce każdego roku przyciąga wielu chętnych. Każdy chce uszczknąć choćby kawałek tego ogromnego tortu. Nic dziwnego, prognozy wskazują, że wartość całego sektora ma osiągnąć poziom 4,48 biliona dolarów w 2021 rokuJednak zanim zaczniesz liczyć zyski, trzeba zadbać o kilka elementów, które pozwolą, aby Twój sklep internetowy odniósł sukces. 

Na początek – dobra strategia

E-commerce, jak każdy inny biznes, wymaga solidnego przygotowania i przemyślanej strategii, która będzie uwzględniać pięć fundamentalnych elementów:

  • Marketing i platforma e-commerce
  • Model biznesowy
  • Obsługa klienta
  • Dostawcy i polityka cenowa
  • Logistyka
  • Finansowanie

Nie da się wszystkich tych aspektów omówić w jednym artykule, więc wspomnijmy tylko o najważniejszych rzeczach. 

Marketing i obsługa Klienta

Sklep internetowy wymaga doskonałego marketingu. Do skalowania biznesu najlepiej sprawdzi się performance marketing. To strategia obliczona stricte na zwiększanie sprzedaży. W performance marketingu największą rolę odgrywają dwa kanały, które łącznie pozwolą ci dotrzeć do większości użytkowników sieci: Facebook Ads i Google Ads (razem z Google PLA). Ważna jest też platforma e-commerce, z której będziesz korzystać. Convertis specjalizuje się w platformach PrestaShop i SOTE Shop. Oba rozwiązania są nowoczesne i elastyczne. Z ich pomocą stworzysz w pełni funkcjonalny sklep.

Idźmy dalej. Obsługa klienta musi być nienaganna. Poznaj (na przykład z tego raportu) oczekiwania klientów. Dowiedz się czym jest Customer Journey i Customer Experience (CX) i jak dobrze zaprojektować te elementy.  

Model biznesowy a sklep internetowy

Sklepy e-commerce działają w różnych modelach biznesowych. Musisz wybrać odpowiedni dla siebie. Możesz być całkowicie niezależnym sprzedawcą, ale też działać w modelu:

  • Dystrybucyjnym (jako dystrybutor/przedstawiciel wybranej marki)
  • Dropshipping/cross-docking (działasz jako pośrednik między klientem a hurtownią)
  • Social commerce (sprzedaż poprzez media społecznościowe i marketplaces)

Logistyka, ceny, dostawcy

Potrzebujesz miejsca, z którego będziesz brać towary. Poszukaj dostawców, dowiedz się, jakie są warunki współpracy. Zastanów się jak ustalić politykę cenową tak, aby: 

  • Była przejrzysta (abyś mógł łatwo planować budżet)
  • Uwzględniała wszystkie elementy (transport, marża, koszt produktu, opakowania itp.)
  • Była opłacalna, ale jednocześnie konkurencyjna

Pokrewny temat to logistyka. Na początek prawdopodobnie zajmiesz się nią osobiście, ale na przyszłość zorientuj się, jakie są możliwości outsourcingu. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu.

Finanse – sklep internetowy

Sklep wymaga inwestycji na start, ale też generuje sporo comiesięcznych kosztów (marketing, platforma, magazyn, pracownicy, towar, kurierzy, lista jest długa). Musisz je uwzględnić w swoim planie i zadbać o środki, które pozwolą ci przetrwać najtrudniejszy okres (pierwsze 3-4 miesiące).

Sporo tego wszystkiego, prawda? Na pewno dużym ułatwieniem jest skorzystanie z gotowej platformy e-commerce. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy do kontaktu!