Jak zaoszczędzić 5000 zł miesięcznie sprzedając na ALLEGRO?

09 kwietnia 2020

Prowadzenie własnego sklepu internetowego wymaga znajomości narzędzi pozwalających wygenerować przychody oraz umiejętności maksymalnego cięcia kosztów tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne. Choć z pozoru prowadzenie e-sklepu jest stosunkowo tanie, to w rzeczywistości bardzo często niepotrzebne koszty generują się niemal same, bez wiedzy i kontroli właściciela sklepu. W jaki sposób ograniczyć więc zbędne wydatki? Bądź czujny i kontroluj.

W ecommerce szczegóły mają znaczenie

Chcąc prowadzić sklep internetowy, powinieneś nauczyć się, jak kontrolować wydatki. Bardzo szybko może okazać się, że część ponoszonych przez Ciebie kosztów można znacząco ograniczyć lub zupełnie wyeliminować. Często przez nieuwagę lub brak kontroli zbędne koszty generowane są na poziomie nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie (i więcej). Tak też było w przypadku naszego Klienta. Jeden dzień pracy programisty pozwolił zaoszczędzić Klientowi, nawet do 5000 zł miesięcznie!. Wygenerowane oszczędności mogą zostać wykorzystane np. jako poduszka finansowa w kryzie finansowym.

Case Study

Klient to właściciel internetowego sklepu obuwniczego. Po skontrolowaniu wydatków Klient zauważył, że platforma aukcyjna Allegro co 10 dni pobiera z konta Klienta 0,15 zł tak zwanej opłaty za utrzymanie aukcji, które są starsze niż 365 dni i nie doprowadziły do sprzedaży. Choć 0,15 zł to niewielki koszt dla osób korzystających z serwisu sporadycznie, to w przypadku przedsiębiorców prowadzących kilka tysięcy lub więcej aukcji opłaty mogą być bardzo dotkliwe. 

Sklep internetowy, o którym mowa, posiadał około 30 tysięcy aukcji, które co miesiąc generowały wydatki na poziomie 5000 zł. Poniżej instrukcja, gdzie znaleźć można opłaty za utrzymanie aukcji na swoim koncie w serwisie Allegro.

  1. Wejdź na konto twojego sklepu w Allegro.
  2. Wybierz “Rachunki” i “Rozliczenia z Allegro”.
  3. Wybierz interesujący Cię miesiąc.
  4. W typie operacji wybierz “pozostałe opłaty”.

Jak zaoszczędzić 5000 zł na Allegro?

 

Opłata utrzymaniowa Allegro

25 lipca 2018 roku Allegro wprowadziło tzw. opłatę za utrzymanie ofert starszych niż rok, w których przez ostatnie 365 dni nie odnotowano sprzedaży. Opłata naliczana jest co 10 dni i wynosi od 0,05 – 0,15 zł w zależności od od działu i kategorii, w której umieszczona została aukcja. 

Opłata utrzymaniowa nie jest naliczana w ofertach:

  • ogłoszeniowych,
  • z kategorii, w których pobierana jest opłata za wystawienie,
  • z kategorii Dom i ogród.

Jak rozwiązaliśmy problem?

Ręczne wyszukiwanie aukcji starszych niż 365 dni byłoby czasochłonne i nieoptymalne, ponieważ nasz Klient posiada ogromną ilość aukcji. Stworzyliśmy więc skrypt, który zamykał stare aukcje. Następnie system tworzył nową aukcję na podstawie aktualnych danych pobieranych ze sklepu internetowego Klienta. Kilka godzin pracy programisty, pozwoliło uciąć nawet 5000 zł zbędnych wydatków miesięcznie. Co więcej – rozwiązanie będzie od teraz działało automatycznie także w przyszłości, więc jednorazowa praca przyniosła długotrwały efekt.