Moduł zarządzania komponentami

10 marca 2021

Program do obsługi sklepu internetowego SOTE Shop ze względu na swoją intuicyjność i łatwość w zarządzaniu zyskał w Polsce bardzo dużą rzeszę wiernych fanów. Dzięki prostemu w obsłudze panelowi użytkownika oraz dedykowanemu Webstore umożliwia właścicielom e-sklepów automatyczną rozbudowę funkcjonalności bez konieczności zapoznawania się z kodem oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy podstawowe rozwiązania okazują się niewystarczające i niezbędne jest opracowanie indywidualnych modułów. Na skutek takiej potrzeby u jednego z naszych klientów powstał moduł zarządzania komponentami. Jakie usprawnienia wprowadza? Już wyjaśniamy!

Niektóre elementy strony internetowej, które są widoczne dla odwiedzających, nie znajdują się w jej kodzie źródłowym. Są ładowane dynamicznie przy wykorzystaniu AJAX (z ang. Asynchronous JavaScript and XML). Jest to technika, która umożliwia dynamiczne ściąganie i wysyłanie danych, bez konieczności każdorazowego przeładowywania strony. Wpływa to pozytywnie na szybkość działania sklepu internetowego, jednak brak treści w kodzie źródłowym oznacza, że wyszukiwarki nie zawsze będą w stanie ją zaindeksować. 

W sklepach internetowych, zbudowanych w oparciu o SOTE, jednym z elementów, który ładowany jest z wykorzystaniem AJAX są taby/zakładki, w których mogą znajdować się polecane produkty, recenzje, czy lista proponowanych akcesoriów. Żeby umożliwić wyszukiwarkom indeksację treści zawartych w elementach ładowanych dynamicznie powstał moduł zarządzania komponentami, za pomocą którego treści z tabów można umieścić na stronie w formie stałych komponentów, widocznych w kodzie.

Przykładowy widok tabów ładowanych w sklepie internetowym za pomocą AJAX

Przykładowy widok tabów ładowanych w sklepie internetowym za pomocą AJAX

Recenzje, które znajdują się w tabach nie są widoczne dla Google, tym samym wyszukiwarka nie może ich zaindeksować

Recenzje, które znajdują się w tabach nie są widoczne dla Google, tym samym wyszukiwarka nie może ich zaindeksować

Intuicyjne zarządzanie komponentami

Opracowany przez Convertis moduł pozwala w intuicyjny sposób, z poziomu panelu administracyjnego dodawać, zarządzać i opisywać poszczególne komponenty na stronie produktów. Treści nie są wyświetlane w formie tabów, tylko w ustalonej kolejności. Znajdują się w miejscu wskazanym przez administratora sklepu internetowego, jako komponenty stałe. W dowolnym momencie można usunąć dany komponent, zmienić jego kolejność lub edytować jego nazwę bez konieczności ingerencji programisty. 

Jak działa moduł zarządzania komponentami?

Wraz z modułem zarządzania komponentami właściciel sklepu internetowego otrzymuje plug-in do zarządzania z odpowiednimi komponentami. Są one gotowe do umieszczenia na stronie produktu. Z poziomu plug-inu osoba zarządzająca sklepem może samodzielnie ustalić, który z komponentów ma być widoczny na stronie produktu.

Widok listy komponentów w plug-inie zarządzania modułem

Widok listy komponentów w plug-inie zarządzania modułem

Obecnie komponenty można umieścić w dwóch podstawowych miejscach na stronie produktu – przed lub po jego opisie. Istnieje również możliwość skonfigurowania modułu w taki sposób, aby odrębnie ustalać kolejność komponentów wyświetlanych na urządzeniach mobilnych oraz na monitorach komputerów.

Dodawanie nowego komponentu do strony produktu w pluginie zarządzania modułem

Dodawanie nowego komponentu do strony produktu w pluginie zarządzania modułem

Podczas dodawania nowego komponentu na stronę można również nadać sekcji odpowiedni nagłówek. Tytuły poszczególnych komponentów posiadają wspólną klasę. To powoduje, że wszelkie modyfikacje stylu nagłówków są automatycznie widoczne we wszystkich komponentach umieszczonych na stronie. Istnieje również możliwość nadania każdemu nagłówkowi odrębnej klasy, dzięki czemu możliwa jest zmiana wyglądu nagłówka tylko jednego z komponentów.

Tytuł komponentu jest jednocześnie nagłówkiem, który będzie widoczny na stronie produktu

Tytuł komponentu jest jednocześnie nagłówkiem, który będzie widoczny na stronie produktu

Moduł zarządzania komponentami a SEO

Rezygnacja z ładowania dynamicznego poszczególnych elementów w sklepie internetowym będzie doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy serwer witryny jednocześnie musi obsłużyć bardzo dużo zapytań. Każde ładowanie elementu przy pomocy AJAX stanowi dodatkowy request, który może negatywnie wpłynąć na szybkość działania sklepu internetowego. 

Nie chodzi jednak tylko o szybkość ładowania strony. Głównym zadaniem modułu zarządzania komponentami jest umożliwienie wyszukiwarkom indeksacji treści, które dotychczas były dla nich niewidoczne przez ładowanie dynamiczne. Jednocześnie moduł umożliwia naszym klientom samodzielne zarządzanie komponentami, co usprawnia i przyspiesza prace administracyjne na stronie. 

W Convertis wiemy, że implementacja nowych funkcji i integracji jest kluczowym elementem sukcesu sklepów internetowych. Z tego powodu wszystkie tworzone przez nas moduły i usprawnienia mają za zadanie szybko zwiększać wyniki sprzedażowe naszych klientów. Skontaktuj się z nami, a my zaproponujemy gotowe do wdrożenia narzędzia informatyczne, które zwiększą Twoje dochody. Przecież po to prowadzisz sklep internetowy – aby na nim zarabiać!

 

Zobacz także:

Moduł – generator kodów rabatowych

Integracja sklepu z fakturownia.pl – moduł do zautomatyzowanego zarządzania wystawianiem faktur i korekt

10 najlepszych sklepów internetowych, od których warto się uczyć