Cache PrestaShop – jak to dokładnie działa?
20 marca 2023
Cache to termin kojarzony ze stronami internetowymi i tematyką e-commerce. Nie każdy jednak wie, co oznacza i do czego służy. W naszym poradniku postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie jest cache i jakie problemy się z nim wiążą. Ze względu na ogromne znaczenie tego pojęcia dla sklepów online, będziemy odwoływać się przede wszystkim do kontekstu handlu internetowego. A konkretniej pokażemy Wam działanie cache w sklepie PrestaShop. Dowiedz się, jak działa pamięć cache!
Sklep internetowy nie jest jedną prostą aplikacją, lecz skomplikowanym systemem składającym się z wielu elementów: przeglądarki internetowej, sieci internet, serwera generującego treści sklepu i do tego jeszcze kilkunastu drobniejszych podsystemów. Gdzie w tym wszystkim jest cache? Nie są to łatwe zagadnienia dla laika, jednak pracując ze sklepem internetowym na silniku Prestashop, warto poznać podstawową strukturę systemu, aby łatwiej się odnaleźć, zrozumieć, o czym piszą do nas administratorzy czy programiści.
Cache – co to?
Cache to mechanizm magazynujący treści cyfrowe, którego głównym zadaniem jest przyspieszenie działania sklepu internetowego. Buforuje on treści w taki sposób, aby nie trzeba ich było generować na serwerze lub ściągać bezpośrednio z serwera, lecz można było skorzystać z ich wersji zmagazynowanej. Dzięki temu, czas, w jakim przeglądarka przygotowuje i wyświetla nam strony sklepu internetowego jest krótszy.
Cache – wady mechanizmu
Użycie mechanizmu cache’ującego niesie jednak za sobą pewne koszty i ryzyka. Jednym z nich jest nieaktualność treści – zmagazynowana zawartość strony, którą widzimy w przeglądarce lub w CDN, może różnić się od jej aktualnej wersji. Pojawia się konieczność kontrolowania aktualności i odświeżania zawartości cache, co wymaga poświęcania często sporej ilości czasu. Może się okazać, że zastosowanie mechanizmu cache’ującego nie zawsze jest korzystne – sprawdza się najlepiej dla treści o długim czasie aktualności a zupełnie nie nadaje są dla treści, które są dynamiczne lub bardzo często aktualizowane.
Czyszczenie cache
Pamiętajmy, że w przypadku systemu, jakim jest sklep internetowy, nie ma jednego magazynu cache, lecz jest ich kilka. Słysząc polecenie “strona jest nieaktualna – proszę wyczyścić cache” możemy wpaść w pułapkę. Bo o który cache właściwie chodzi? Co właściwie mam wyczyścić i jak? Dlaczego po kliknięciu w panelu administracyjnym “wyczyść cache” nadal widzę nieaktualną wersję strony?
Mechanizm cache’ujący nie zawsze działa zgodnie z oczekiwaniami. Teoretycznie powinien przyspieszyć działanie sklepu, a zdarza się, że jest odwrotnie. Może tak się stać, gdy jest nieprawidłowo skonfigurowany – niedopasowany parametrami do specyfiki działania lub wchodzi w konflikt z innymi elementami systemu sklepu internetowego.
Pamięć cache – jak to zrozumieć?
Aby dobrze zrozumieć ten temat, zobacz filmiki, w których Paweł Kryst – Senior Programista w Convertis szczegółowo wyjaśnia temat.
W pierwszej części Paweł mówi o tym, czym różnią się serwery HTTP, jaki serwer wybrać do swojego sklepu – Apache, Nginx, a może Litespeed? Czy mają w sobie mechanizmy cache’ujące i jak nimi sterować? Czy aby sklep działał szybciej, lepiej zastosować jakiś cache czy zakupić wydajniejszy serwer?
W drugiej części Paweł opowiada o o aplikacji php, dynamicznym generowaniu stron w html, optymalizacji ustawień w Prestashop, rodzajach serwerów HTTP i modułach do Prestashop do cache’owania (page cache itp).
Jeśli potrzebujesz wsparcia programistycznego PrestaShop, odezwij się do nas.