Sklep internetowy bez działalności gospodarczej

Jeśli stoisz właśnie przed decyzją o założeniu własnego sklepu internetowego, to być może zastanawiasz się, czy taki krok jest możliwy bez zakładania firmy. Formalności, składki ZUS, kwestie księgowości – to wszystko Cię zniechęca? Wiele osób tak jak Ty, chce co prawda spróbować swoich sił w biznesie, ale ryzykując możliwie jak najmniej. Czy jest na to sposób?

Działalność zarobkowa bez zarejestrowanej  firmy

Jeszcze kilka lat temu chęć prowadzenia regularnej sprzedaży lub innej działalności zarobkowej była obwarowana koniecznością założenia firmy. Na szczęście ustawodawca w końcu pomyślał o tych wszystkich, którzy chcą spróbować założyć nowy biznes, wiedzą, że na starcie nie będzie on przynosił dużych przychodów i w związku z tym chcą zminimalizować koszty oraz ryzyko. 30 kwietnia 2018 roku weszła w życie ustawa Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którą osoba fizyczna może wykonywać działalność zarobkową bez zarejestrowanej formalnie firmy. Taka działalność została nazwana działalnością nierejestrowaną (spotyka się również określenia: działalność nierejestrowa, działalność nieewidencjonowana lub firma na próbę). By móc skorzystać z tej możliwości trzeba jednak spełnić kilka warunków (dane na 02.06.2021):

  1. Przychód należny z tej działalności w żadnym miesiącu nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane jest na każdy rok w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. W 2021 roku takie minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, więc limit przychodów dla działalności nierejestrowanej w 2021 roku wynosi 1400 zł brutto miesięcznie.
  2. Osoba chcąca prowadzić działalność nierejestrowaną nie mogła prowadzić działalności gospodarczej w poprzedzających 60-u miesiącach. Tutaj jest jeden wyjątek – działalność nierejestrowaną mogą założyć osoby, które zakończyły prowadzenie działalności gospodarczej minimum rok przed wejściem w życie ustawy czyli przed 30 kwietnia 2017.
  3. Ważne jest to, że w ramach działalności nierejestrowanej nie można prowadzić działań w obszarze wymagającym zezwolenia, koncesji lub licencji.
  4. Ta forma działalności zarobkowej jest zarezerwowana dla osób fizycznych działających w pojedynkę, bez żadnych wspólników.

Trzeba wspomnieć także o tym, że co prawda taka działalność nierejestrowana nie wymaga posiadania NIP-u, REGON-u, konta firmowego, ale nie zwalnia od obowiązku płacenia podatków.

Czy mogę założyć sklep internetowy bez firmy?

No dobrze, już wiemy, że można legalnie prowadzić działalność zarobkową nie posiadając zarejestrowanej firmy. Ale co z prowadzeniem sklepu internetowego bez zarejestrowanej działalności gospodarczej? Czy są tu jakieś ograniczenia? Czy to w ogóle jest legalne?

Dobra wiadomość jest taka, że nie ma żadnych prawnych ograniczeń, które uniemożliwiałyby otwarcie i prowadzenie sklepu internetowego bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Oczywiście cały czas musisz pamiętać o ograniczeniach jakie ustawa nakłada na tego typu działalności, o których piszemy powyżej. Pamiętaj przede wszystkim o limicie przychodów. Taka forma nie sprawdzi się przy sklepach oferujących drogie produkty, bo po jednym czy kilku zamówieniach limit przychodu zostanie po prostu przekroczony.

O czym pamiętać zakładając sklep internetowy bez zarejestrowanej działalności?

Na pewno weź pod uwagę to, że brak działalności nie zwalnia Cię z przestrzegania przepisów. Więc Twój sklep internetowy musi posiadać wszystko, czego wymaga od niego prawo (np. regulamin, politykę prywatności, musi realizować zwroty zgodnie z wymaganiami przepisów prawa).

Kolejna ważna rzecz to kwestie techniczne – musisz zdecydować się na jakąś platformę, na której powstanie Twój sklep. W przypadku nierejestrowanej działalności na pewno będziesz ograniczać koszty (bo i przychodów spodziewasz się niewielkich, zwłaszcza w początkowej fazie). Dlatego dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie prawdopodobnie sklepy działające w modelu Saas (Software as a Service). Są to stosunkowo proste i nie wymagające dużych nakładów finansowych rozwiązania, dobre dla początkujących w branży e-commerce, ale pamiętaj, że nie są to super zaawansowane systemy, które dają ogrom możliwości i sprawiają, że sklep będzie miał wszystkie możliwe funkcjonalności, o jakich tylko zamarzysz.

Sprawą dosyć istotną może się okazać wybór operatora płatności. Dzisiejszy e-commerce bez szybkich płatności online jest jak Święta Bożego Narodzenia bez Kevina. I tutaj istnieją pewne ograniczenia, bowiem nie wszystkie bramki płatności online podpisują umowy z osobami bez firmy. Jeśli chcesz sprawdzić, kto oferuje taką możliwość, zerknij na nasz Ranking operatorów płatności.

Jest duża szansa, że jeśli wybierzesz jakiś system Saas, na którym zdecydujesz się oprzeć swój sklep, to system ten będzie już miał wdrożoną bramkę dla osób, które nie posiadają działalności. Ale koniecznie o to zapytaj!

Mam nadzieję, że te wskazówki dały Ci wiedzę, której szukasz oraz pomogły Ci rozwiać wątpliwości i podjąć decyzję. Powodzenia!

Kontakt w sprawie współpracy

Chcesz nawiązać z nami współpracę w związku z naszymi rankingami lub przewodnikami? Napisz do nas: rankingi@convertis.pl.

Powered by Trust.Reviews